O Mnie


 
 Kliknij aby przeczytać wywiad w "Gońcu" 
O MUZYCE
KOMPOZYCJE
POSŁUCHAJ...
O MNIE
LINKI
KONTAKT
WITAM
 

Kanadyjski kompozytor, dyrygent i skrzypek Steeve Chwojko, studiował kompozycję prywatnie u znanego brytyjskiego kompozytora Benjamina Brittena. Następnie wygrał międzynarodowe stypendium do Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie, gdzie studiował kompozycję z Lennoxem Berkeley i skrzypce w klasie Sydney'a Griller'a. Przez kilkanaście lat występował z Georgian String Quartet, by w 1978 powrócić do Francji by studiować muzykę elektroniczną i kompozycję w Conservatoire National Supérieur de Musique w Paryżu. W 1982 został mianowany dyrektorem Studio de Musique Électronique w École Nationale de Musique de Pantin. W tym samym czasie obronił doktorat z teorii muzyki (summa cum laude) na Sorbonie w Paryżu.

W 1991 przyjechał do Kanady, gdzie otrzymał pozycję na Uniwersytecie Acadia w Nowej Szkocji. Uczył tam analizy muzycznej, kierował orkiestrą i zespołem kameralnym. W 1997 przeniósł się do Ontario, gdzie kierował orkiestrą kameralną Suzuki w Hamilton. Od 2001 roku mieszka nad jeziorem Simcoe, zajmując się komponowaniem.

SPLASH FESTIVAL       Zobacz na stronie internetowej 

W 2011 roku Steeve Chwojko został zaproszony do udziału w Festiwalu "SPLASH"", który miał miejsce nad ontaryjskim jeziorem Simcoe. Na zamówienie organizatorów festiwalu Steeve skomponował Symfonię Na Orkiestrę i Jachty, w której melodia grana przez instrumenty była podchwytywana przez syreny wszystkich jachtów znajdujących się na jeziorze. Steeve był także dyrektorem artystycznym i dyrygentem koncertu "Muzyka i Woda".

Na kolejny doroczny festiwal "SPLASH" (2012) Steeve Chwojko skomponował 3 utwory baletowe, które ilustrują piękno wody i lasu. Dwa z nich wykonywane są przez balet dziecięcy, a trzeci, finałowy, przez artystów powietrznego baletu w choreografii Jurija Nadtotchi z Cirque de Soleil.

GALERIA SZTUKI

W 2009, Steeve Chwojko wraz z żoną, Ewą Chwojko, zapoczątkowali serię spotkań ze sztuką i muzyką. Pierwsza seria, Skandale Artystyczne, prezentowała sylwetki sławnych malarzy, oraz muzykę dawnego okresu. Multimedialne prezentacje zawierały też mini-koncerty grane przez Steeva na skrzypcach. W kolejnej serii spotkań zatytułowanej "Kawiarnia Artystyczna", prezentowane są centra sztuki światowej. Oprócz multimedialnych sylwetek artystów i mini-koncertów, są też taniec i video.

Prezentacje spotkały się z tak dużym zainteresowaniem, że zostały zaproszone do Toronto (Academy of Realist Art) i Ottawy, gdzie zorganizowano wielką wystawę płócien Caravaggia w 400. rocznicę jego śmierci (2010).